Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnożyłach

Świadczenia pieniężne i rzeczowe

Co do zasady, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1508), prawo do świadczeń pieniężnych lub rzeczowych z pomocy społecznej przysługuje: - osobie samotnie gospodarującej, której miesięczny dochód nie przekracza kwoty 701,- zł. (czyli „kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej”); - osobie w rodzinie, w której miesięczny dochód na osobę nie przekracza kwoty 528,- zł, (czyli „kryterium dochodowego na osobę w rodzinie”); - rodzinie, której miesięczny dochód nie przekracza odpowiedniej dla liczby osób w rodzinie sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (czyli „kryterium dochodowego rodziny”) przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z wymienionych poniżej powodów (lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej)

 - sieroctwa

 -bezdomności

- bezrobocia

- niepełnosprawności

- długotrwałej lub ciężkiej choroby

- przemocy w rodzinie

 - potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi

- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności

- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych

- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą

- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego

- alkoholizmu lub narkomanii

- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej

- klęski żywiołowej lub ekologicznej

Osobom i rodzinom spełniającym powyższe warunki może być przyznana pomoc w następujących formach:

1. Zasiłek stały, który przysługuje: - pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej; - pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Niezbędnym warunkiem uzyskania zasiłku stałego jest więc wiek emerytalny lub posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

2. Zasiłek celowy, który jest świadczeniem jednorazowym, przyznawanym przede wszystkim na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Zasiłek celowy bywa przyznawany także w formie rzeczowej (np. zakup z dowozem opału lub sfinansowanie zakupu leków).

3. Zasiłek okresowy, który przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego. Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy.

4. Osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej (np. pożar, powódź, huragan) może być przyznany zasiłek celowy niezależnie od dochodu i może on nie podlegać zwrotowi.

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. Specjalny zasiłek celowy może być udzielany jedynie w sytuacjach zupełnie wyjątkowych, wy­magających wielu niefortunnych zbiegów wydarzeń, wykraczających poza możliwości ludzkiej zapobiegliwości i musi być przeznaczony na niezbędne potrzeby bytowe, których zaspokojenie stało się niemożliwe wskutek wystąpienia nieprzewidzianych, nadzwyczajnych, wyjątko­wych okoliczności. Decyzja dotycząca przyznania świadczenia pieniężnego lub rzeczowego z pomocy społecznej wydawana jest po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, w trakcie którego pracownik socjalny ustala sytuację życiową, w tym przede wszystkim rodzinną i materialną, osoby ubiegającej się o pomoc.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

emp@tia

Biuletyn Informacji Publicznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

 

Niebieska linia

Biuletyn Informacji Publicznej

Plan awaryjny

ePUAP

 

Biuletyn Informacji Publicznej